W każdym pomieszczeniu czy obiektu znajduje się choć jedna para drzwi. Przez nie odbywa się ruch pomiędzy pomieszczeniami. W razie potrzeby wolno je również od siebie odizolować, zamykając drzwi. Chociaż estetycznie wykonane, ozdobne drzwi z przeszkleniami i drzwi drewniane są w stanie stanowić efektowną ozdobę, to jednakże architekci wnętrz ciągle wypatrują nowych rozwiązań. Aktualnie uwagę zwrócili na nadzwyczajne właściwości szkła. Nie tylko przepuszcza promienie świetlne oraz gwarantuje grę świateł.

Jakkolwiek też stwarza wrażenie chłodnej i gustownej klasyki. Nic paradoksalnego, że coraz to większym zainteresowaniem cieszą się okna bielsko biała. Umieszczane w mieszkaniach optycznie intensyfikują przestrzeń. Do pokoi dociera przez nie pokaźniejsza ilość światła codziennego, co wpływa korzystnie na samopoczucie.

Znakomicie sprawdza się połączenie szkła z drewnem lub też metalem. Takie nowoczesne, minimalistyczne złączenia znajdują coraz więcej sympatyków. Szkło stosowane w drzwiach przeszklonych jest zahartowane, dzięki czemu niesłychanie trudno je stłuc. Zastosowanie szkła pełni wobec tego nie tylko funkcję estetyczną, ale jest też w pełni bezpieczne. Gdy myślimy o drzwiach, to najczęściej kojarzą się nam z ruchomym skrzydłem.

W wyobraźni pomijamy istnienie ościeżnicy, zawiasów i klamki. Po części jest to usprawiedliwione i łączy się z istotną funkcją drzwi. Mają one za zadanie otwierać oraz zamykać pomieszczenia. W zależności od wielkości obiektów, montuje się różnorodne rodzaje drzwi. Najbardziej podstawową formą są drzwi jednoskrzydłowe. Składają się z jednego skrzydła, ościeżnicy, klamki i zawiasów umiejscowionych po jednej ze stron internetowych ościeżnicy. Zawiasy przytwierdzają skrzydło do ościeżnicy. Drzwi jednoskrzydłowe najczęściej są wybierane do prywatnych mieszkań oraz domów.

Świetnie pasują do małych pomieszczeń, choć ostatnio mają znacznego konkurenta, w postaci drzwi przesuwnych. Drzwi jednoskrzydłowe spotykać wolno także w przeróżnych budynkach użyteczności publicznej. Nowoczesne projekty powoli zaczynają rezygnować z tradycyjnych drzwi. W ich miejsce architekci wnętrz planują współczesne, fantazyjne drzwi wykonane z nietuzinkowych do tej pory materiałów.