Jak nie ulega wątpliwości w dzisiejszych czasach obowiązujący program nauczania zakłada nie jedynie prowadzenie zwyczajnych lekcji w budynku szkolnym, lecz również udział uczniów w tak nazywanych wyprawach edukacyjnych. Jest to założenie niesłychanie dobre, ponieważ nie od dziś wiadomo, że młody człowiek dużo prawidłowiej zapamiętuje wiadomości, jeśli może dotknąć, czy poczuć omawiane tematy w rzeczywistości. Oprócz tego taka wycieczka szkolna może być bardzo atrakcyjnym urozmaiceniem powtarzalnych w gruncie rzeczy stereotypowych dni szkolnych. Mimo to trzeba także pamiętać o tym, że w wielu przypadkach koszt udziału dziecka w wycieczce może o wiele przerastać możliwości jego rodziców.

W praktyce może to oznaczać, że dzieci najzwyczajniej w świecie nie będą mogły pojechać na wyjazd oraz tym samym będą czuły się bardzo poszkodowane. Dlatego rolą pedagoga organizującego taką wyprawę szkolną jest zadbanie o to, by jak w największym stopniu obniżyć jej koszt. Jak to zrobić? Trzeba poszukać takich rozstrzygnięć, dzięki którym rodzice będą musieli zapłacić mniej za uczestnictwo dziecka w wycieczce. Może to być na przykład załatwienie noclegów w tanim, jednak jakkolwiek wygodnym, schronisku młodzieżowym. Bardzo dobrym pomysłem jest też nawiązanie współpracy z firmą proponującą transport do Anglii. Głównie, jeśli na wycieczkę ma podróżować tylko kilkunastu uczniów.

W tym wypadku względy ekonomiczne są wyraźne. Wiadomo przecież, że bez względu od tego, czy wszelkie miejsca w busie czy też autokarze będą zajęte, koszt jego wynajmu się nie zmieni. Skutkiem tego w przypadku niedużych grup osób, warto zdecydować się na podróżowanie busem, którego wynajęcie po prostu kosztuje niemało mniej. Oprócz tego w szeregu przypadków jest również tak, że jeżeli dana szkoła nieustannie współpracuje z wybraną firmą przewozową, jaka zajmuje się też wynajmowaniem busów, może liczyć na liczne upusty, na przykład w przypadku organizacji następnej z rzędu wycieczki. Nic w związku z tym zadziwiającego, że coraz częściej uczniowie szkół na wyjazdy jeżdżą naturalnie wynajętymi busami, a nie, jak to dotychczas bywało autobusami, które są najzwyczajniej w świecie droższe.