Analizując różne sposoby ogrzewania gniazdek, budynków, domów jednorodzinnych, wolno śmiało oznajmić, że pewnie najważniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z odnawialnej energii słonecznej, inaczej montaż baterii solarnych. Ogrzewanie mieszkań energią grzewczą pochodzącą ze źródeł energii nieodnawialnej, to coraz wyższe koszty zużycia energii oraz coraz większe zanieczyszczenie środowiska.

Stare dzielnice lokalnych miast, gdzie do tej pory w znacznej większości osobistych czynszówek jest ogrzewanie węglowe, to źródła zanieczyszczenia atmosfery w pełnym mieście. Tam, gdzie kamienice odnalazły nowych posiadaczy, ogrzewanie węglowe zamieniane jest na gazowe, elektryczne, jednakże koszt takich remontów jest niezmiernie wysoki i nie każdego na taki wydatek stać. Konstruując dom jednorodzinny, prywatni inwestorzy coraz częściej decydują się na zamontowanie baterii słonecznych, z jakich pozyskuje się nawet do 80% energii grzewczej w skali roku. Jedynie zimą musimy wspierać zasilanie domu energią konwencjonalną, czyli elektryczną. Dzisiejsze ogrzewanie to tańsze ciepło w domu, minimalne zużycie energii elektrycznej, asekuracja otoczenia, ekologiczne rozstrzygnięcie – oto pompy ciepła zielona góra.

Już na etapie projektu mieszkania powinniśmy wziąć pod uwagę montaż baterii słonecznych, obliczyć ich ilość niezbędną do zapewnienia wystarczającej dla domu energii. Łatwiej jest wkomponować w dach płaskie baterie solarne, niż instalować je już w wykonanym w całości dachu. Baterie słoneczne są w stanie być zamontowane nie wyłącznie na dachu budynku, mogą stanąć nieopodal w ogrodzie, oczywiście w miejscu optymalnie nasłonecznionym. Ogrzewanie solarne jest coraz bardziej popularne, zwłaszcza w budownictwie jednorodzinnym, przeważnie mamy jednak obawy połączone z stworzonym przez nas klimatem, a tym samym mniejszym nasłonecznieniem niż w innych krajach. Nie musimy się niemniej jednak bać zmniejszonej ilości promieni słonecznych – nawet podczas pochmurnego dnia, baterie wchłaniają maksymalną ilość rozproszonych promieni słonecznych, co zapewnia wystarczającą ilość energii grzewczej.