Kraków to w dużej mierze architektura sakralna. W mieście mieści się wiele zabytkowych bazylik, kościołów oraz klasztorów. Wśród nich z pewnością na uwagę zasługuje znajdujący się na Rynku Głównym Starego Miasta Kościół Mariacki. Tak w zasadzie to jest to budowla, w jakim miejscu jesteśmy w stanie mówić o dwóch atrakcjach krajoznawczych dotyczących zabytków. Jest tak skutkiem tego, iż sama świątynia jest już ceremonialnym kościołem, a jakkolwiek wewnątrz mieści się ołtarz Wita Stwosza.

Z racji swej nazwy kościół ten stoi na tak nazywanym Placu Mariackim. Ta gotycka budowla powstawała na powierzchni XIV oraz XV wieku. Reprezentatywne są tu dwie wieże, z których jedna mierzy 82 metry wysokości, a druga 69 metrów. Na szpicy wyższej z baszt mieści się korona. Baszty nakryte są tak zwanymi hełmami, które wywodzą się z dwóch epok. Jeden z nich pochodzi z gotyku, a drugi jest odzwierciedleniem spóźnionego renesansu.

Kościół składa się z wielu kaplic, ma też stare organy kościelne. Należałoby również nadmienić, że na wyższej z wież, która nazywana jest Hejnalicą odgrywany jest przez trębacza, każdego dnia, co godzinę Hejnał Mariacki. Na tejże wieży znajduje się również dzwon zegarowy z 1530 roku. Jednakże głównym celem turystów jest zobaczenie wspomnianego ołtarza. Czasami jest on też określany mianem Ołtarzem Mariackim w Krakowie.

To gigantyczne dzieło ukazuje kunszt artysty, który zadbał o każdy detal wykonując wszystkie rzeźby i płaskorzeźby. Jedną z atrakcji turystycznych Krakowa jest tak zwana Smocza Jama – wypróbuj także inne Kraków Wydarzenia. Ta jaskinia krasowa znajduje się tuż przy wzgórzu wawelskim, a blisko niej stoi pomnik autorstwa Bronisława Chromego, przedstawiający smoka, który wedle legendy osiedlał konsultowaną jamę. Jej najważniejszy ciąg to blisko 81 metrów długości oraz jest on udostępniony dla podróżników. Pozostałe części pieczary są nieosiągalne dla zwiedzających. Przy wyjściu zamykanym kratą trafiamy na wiślański brzeg.

By dostać się do środka należy zejść na 21 metrów w dół, po krętych schodach prowadzących z zamku. Jaskinia składa się z trzech komór, a największa z nich jest wysoka na 10 metrów oraz długa na 25. Żeby ściany oraz sklepienie nie zagrażały odwiedzającym zostały zabezpieczone murkami oraz filarami z cegieł.